×

Co daje ozonowanie mieszkania?

Ozonowanie to jedna z metod dezynfekcji pomieszczeń bez wykorzystywania szkodliwej chemii. Jednocześnie ozonowanie ma potwierdzone działanie w walce z bakteriami, wirusami, grzybami, a nawet niektórymi pasożytami (niszczy ich jaja oraz oocysty). Do tej pory używano go głównie w budynkach użyteczności publicznej, przede wszystkim w szpitalach i przychodniach, ale obecnie, między innymi z uwagi na epidemię koronawirusa, ozonowanie wykorzystuje się także w mieszkaniach prywatnych.

Czym jest ozon?

Ozon to po prostu aktywny tlen O3. Należy on do grona najsilniejszych utleniaczy. Stosować go można w formie gazowej oraz ciekłej – wody. Do oczyszczania pomieszczeń i usuwania nieprzyjemnych zapachów korzysta się z ozonu w formie gazu pozyskiwanego ze specjalnych generatorów. Jego działanie jest, jak udowodniono, bardziej skuteczne niż innych dezynfektantów, w tym takich jak podchloryn sodu. Ozon niszczy zarazki, które mają zdolność do przeżycia na powierzchni przedmiotów nawet przez kilka tygodni. W wielu miastach jest używany do oczyszczania wody pitnej.

Zalety ozonowania mieszkania

Główną zaletą użycia ozonu jest szybkość jego działania. Ozon rozkłada się do zwykłego tlenu, dzięki czemu nie powstają żadne szkodliwe substancje wynikające z jego użycia. Jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, a jednocześnie nie szkodzi wnętrzu mieszkania, na przykład meblom. Po tym zabiegu nie pozostają żadne pozostałości.
Wygodne, przenośne generatory pozwalają na ozonowanie każdego wnętrza. Wykwalifikowana ekipa przeprowadzi swoje działania sprawnie, aby skrócić czas braku możliwości korzystania z mieszkania. Ozon jako gaz przenika wszędzie tam, gdzie nie mają szans dotrzeć dezynfektanty stosowane metodą opryskiwania czy zamgławiania, na przykład w szpary albo w tkaniny, których nie brakuje w domach. Jednocześnie generatory ozonu powinny być używane wyłącznie przez fachowców, ponieważ nieodpowiednio użyty ozon jest niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi. Do ozonowanego pomieszczenia nie można wchodzić przez trzy godziny. Następnie należy założyć maskę i wietrzyć wnętrze przez 15 minut poprzez otwarcie okien.

Poza działaniem dezynfekcyjnym pomaga on również w pozbyciu się odoru z wnętrza.
Co najważniejsze, ozonowanie jest skutecznym działaniem w celu pozbycia się koronawirusa w mieszkaniach, w których przebywały osoby chore lub poddawane kwarantannie. Koronawirus należy do grona wirusów osłonkowych. Ozon reaguje z jego lipidami, białkami, węglowodanami i kwasami nukleinowymi, skutecznie neutralizując jego działanie.

Jakie są zalecenia do przeprowadzenia ozonowania mieszkania?

Ozonowanie jest zalecane w przypadku zakupu lub wynajęcia mieszkania, w którym przez długi czas nikt nie mieszkał i na przykład nie było ono prawidłowo ogrzewane i wietrzone. Wówczas czasami zabieg ozonowania trzeba kilka razy powtórzyć. Innym typowym zaleceniem jest użycie ozonu w mieszkaniu zagrzybionym lub z powracającą pleśnią. Także palacze, w których wnętrzach utrzymuje się nieprzyjemny zapach, powinni skorzystać z oczyszczania powietrza. Ozonowanie jest zalecane także w przypadku, kiedy w mieszkaniu zamieszkać mają osoby o obniżonej odporności: niemowlaki, osoby ciężko chore, a także alergicy. 

Pracujemy na terenie woj. pomorskiego

(Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Słupsk, Bytów, Lębork)

Napisz lub zadzwoń jeszcze dziś, nie zwlekaj!

(+48) 519 422 773 | (+48) 793 780 801 | biuro@ddd-pomoc.pl