×

Ozonowanie obiektów szpitalnych

Istnieją miejsca, w których troska o idealną czystość i dezynfekcję jest niezwykle istotna. Do takich miejsc z pewnością zaliczyć można szpitale. Obiekty, w których przebywa wielu chorych, szczególnie na choroby zakaźne, wymagają wyjątkowej dbałości o sterylność, aby nie zarazić innych osób, szczególnie tych o osłabionych organizmach, mających problemy z prawidłowym działaniem układu immunologicznego. Dlatego placówki medyczne chętnie korzystają z ozonowania.

Regularne ozonowanie

W obiektach o charakterze medycznym ozonowanie powinno być przeprowadzane regularnie, jako rutynowe działanie, nie tylko w przypadku wybuchu epidemii, takiej jak koronawirus. Ozon należy do grona najsilniejszych utleniaczy. W formie gazowej idealnie sprawdzi się jako środek do oczyszczania powierzchni przedmiotów i powietrza z groźnych bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków, a także jaj i oocytów pasożytów. Jego zaletami są szybkość działania i zdolność do skutecznego wnikania nawet w wąskie szczeliny albo w materiały.

Szczególnie istotna jest sterylizacja powietrza. Osoby wykonujące zawody medyczne doskonale zdają sobie sprawę, że wiele groźnych chorób rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Kiedy chora osoba kaszle lub kicha, wirusy są wyrzucane w powietrze. Koronawirus chwilę utrzymuje się w powietrzu, dopiero potem osiada na powierzchni przedmiotów. Z tego powodu należy dezynfekować często dotykane powierzchnie środowiskowe: telefon, krzesła, klamki, włączniki prądu.

Działanie ozonu w walce z patogenami

Antywirusowe działanie ozonu jest znane od wielu lat i dobrze udokumentowane na łamach wielu publikacji medycznych. Ozon niszczy wirusy rozpraszając ich kapsomery i uszkadzając wirusowe RNA. W wyższych stężeniach ozon niszczy kapsyd – zewnętrzną białkową powłokę poprzez utlenienie. Likwiduje on różne wirusy – bezosłonkowe i osłonkowe:

  • Poliovirus I oraz II, 
  • Human rotaviruses, 
  • Norwalk virus, 
  • Parvoviruses,  
  • Hepatitis A, B oraz nie-A i nie-B

Ozon może również reagować z białkami kapsydu i ich składnikami – aminokwasami. W kontakcie z białkami kapsydu tworzy wodorotlenki i wodoronadtlenki białkowe, wtedy wirusy tracą ochronę przed stresem oksydacyjnym. Wstępne wyniki badań prowadzonych w Institute of Virology, Hubei (Chiny) potwierdzają, że ozon niszczy nowego 2019-nCoV.

Często dotyka powierzchnie środowiskowe

Często dotykane powierzchnie środowiskowe (HTS –  High Touch Surfaces) to powierzchnie, z których transmisja patogenów może odbywać się poprzez bezpośredni kontakt pacjenta z powierzchnią lub pośrednio przez ręce albo rękawiczki ochronne, na przykład półki, meble, zasłony, pościel, ubrania, komputery, telefony oraz wszystkie elementy sprzętu medycznego.

Źródłem zakażenia w szpitalu mogą być pacjenci, personel, sprzęt medyczny i środowisko szpitala. Drogi szerzenia się epidemii to bezpośredni kontakt, droga powietrzno-kropelkowa oraz pokarmowa. Do osób wrażliwych zaliczyć można pacjentów, pracowników oraz odwiedzających.

Z tego powodu oprócz leczenia ludzi, konieczne jest zadbanie o sterylność pomieszczeń. Inaczej dochodzić będzie do ciągłego rozszerzania się epidemii, a nawet ponownego zarażenia osób, które daną chorobę już wyleczyły.

Pracujemy na terenie woj. pomorskiego

(Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Słupsk, Bytów, Lębork)

Napisz lub zadzwoń jeszcze dziś, nie zwlekaj!

(+48) 519 422 773 | (+48) 793 780 801 | biuro@ddd-pomoc.pl